Dua ve Beddua üzerine...

Submitted by Anonymous (not verified) on Tue, 11/05/2019 - 23:43

Mevzu bahis din olunca her şeyin bir kılıfı olabiliyor. Duayla dilediğin şey gerçekleşir, kabul oldu olur. Gerçekleşmez "E namaz kılmayanın duası kabul olmaz" veya "Vardır bunda da bir hayır" olur.
Şimdi bunlar hikaye desem eldeki verilerle kim aksini ispat edebilir? Ama ne derse densin mevcut din sistemi inananları her türlü ikna etme üzerine kuruludur. Ne olursa olsun her şeye bir cevap var.
Aslında gerçek olan şudur ki gerçekleşen ve gerçekleşmeyen her dileğin insan iradesiyle ilgisi vardır. Yani insan yaparsa oluyor yapmazsa olmuyor.
Mesela en klasik dualardan: tanrım beni yoldan saptırma, nefsime bırakma, hayırlı bir kul olayım vs gibi. Bu duayı 5 yıl da etsen 10 yıl da etsen 11. Yıl sen sapmak istesen yine saparsın. E o zaman dua bi Işe yaramamış oluyor. Yani tanrı varsa da eğer bu Işleri tek başına yapmıyor. Sen istediğin kadar dua et, çalışmak kadar etkili olmuyor.

Işte insan önce bunu kabul etmeli. Ondan sonra IçI boşaltılmış şeyleri anlamalı. Mesela hayırlısı olsun lafı ya da cemaatle edilen dualar gibi. "Hayırlısı olsun " gerçekleşip gerçekleşmediğini asla anlayamacağın bir şey dolayısıyla dinin geçerliliğini tespit etmene yardımcı olamayacak bir araç. Cemaatle edilen dualar Için de ne denir ki zaten? Yav bir tanrının kulu inanıyor mu onların gerçekleşeceğine. Ama salak gibi bir parçası oluyorlar o Işin. Biz şimdiye kadar bir süper güç olmadıysak anlayın artık. Bu Işler duayla olmaz. Uğraşmakla olur. Bişey yapılacaksa bunu sen yapacaksın. Sen sen sen. Tanrı varsa da böyle yoksa da böyle.
O yüzden duaya çalışmaktan daha fazla misyon yüklememeli. Mistik bir güç yardım edecek diye beklememeli. Bkz lafım mistik güce değil beklemeye. Beklemeyin ki geri zekalı bi ülke olma konumundan çıkalım artık.

Kuran'da allahı unutan allahın'da onları unuttuğu kimseler gibi olmayın denmiş millet allahı sadece zora düştüğünde hatırlıyor dua ediyor sonra istediğI olmuyor sonra allah yok diyor ben ateistim haklısınız allah sizin yok sizde allah Için yoksunuz zaten.
Allah bu dünya yı kendisi Için var etmiştir sizin Için değil kendisi Için yaşayan gereksizlere yardım etmez onlar eğlenir özgürce yaşarlar bütün hayatlarını bom boş yaşarlar sonra yaşlanırlarlar ve geberirler daha sonra ise cehennemde yaşayacaklar ölümlü hayatı benim Için var edildi diyen gereksizlerin tamamı böyle olacak.Ateist deist veya müslüman olmanız hiç önemli değil yanacaksınız.

Amac musteri hizmetleri gibi bir servis almak midir? Boylee bir servis almak ise konumlarin tam tersi olmasi gerekir, yok karar verici olandan bir sey isteniyorsa bunu karar vericinin yapmasi icin onu istemesi gerekir ki bu yarattigi sinav sistemi ya daa duzende kendi yarattigi duzende yolunda giden seylerin artmasi ya da sevmediginiz istemediginiz biri ya da birilerinin duzenin bozulmasi sinavi artik senin yapdigini ya da senin yapmak istedigin gibi gerceklesecegi icin biri ikisi de pek cogu gerceklesmez ne kadar kaos duzensizlik dense de hayatin bir duzeni var ve insanlarin duzenleri ic ice gecmis bir de allahin baska bir yarattgina arandaki husumetten dolayi allahin senin yapamadigin kotu hislerini ve emellerini gerceklestirmesini bekliyorsun gercekten sacma degil mi?